V roce 2003 se naše škola zapojila do mezinárodního projektu „Step by Step“ a pracuje podle programu pro předškolní vzdělávání „Začít spolu“. Program je zaměřen na rozvoj osobnosti dítěte v úzké spolupráci s rodinou.

Začít spolu, v mezinárodním označení Step by Step, je otevřený metodický model nabízející pedagogům a školám pedagogický přístup, který v sobě spojuje moderní poznatky pedagogické a psychologické vědy spolu s osvědčenými vzdělávacími postupy. Opírá se o konstruktivismus učení Komenského, Montessori, poznatky o fungování mozku a procesech učení obsažených v dílech Piageta, Vygotského, Eriksona, Gardnera a dalších.
Jedná se o program, který představuje pedagogický přístup orientovaný na dítě.

Vzdělávací program Začít spolu klade důraz na individuální přístup k dítěti, partnerství rodiny, školy a širší společnosti v oblasti výchovy a vzdělávání.
Využívá projektového učení, integrovanou tematickou výuku a podnětné prostředí ve třídě. Jde o netradiční členění třídy do tzv. center aktivit.

Cílem a posláním Step by Step ČR a současně snahou naší mateřské školy je seznamovat pedagogy s novými moderními trendy v rámci vzdělávacího procesu. Dále podporovat jejich profesní a osobnostní růst, rozvíjet jejich kreativitu, týmovou spolupráci a v neposlední řadě aktivní spolupráci s rodiči dětí. Poznatky a příklady dobré praxe předávat studentům pedagogické fakulty MU Brno.

Pro naši školu je prvořadé, aby dítě i rodič měli pocit bezpečí, prostředí bylo inspirující a škola jim byla neustále otevřená.

Výzkum efektivity vzdělávání v programu „Začít spolu" dětí předškolního věku byl realizován výzkumným týmem pod vedením PhDr. Miluše Havlíkové. Podrobnější informace o výzkumu a jeho závěry jsou pro vás k dispozici ke stažení ZDE.

Náš školní vzdělávací program má název „Společně s kamarády poznávám svět“. Jeho přílohou je i "Plán a realizace inkluzivního vzdělávání".

Obsahem

• poslání a cíle školy
  • základní principy
  • tematické bloky a jejich náplň ve vzdělání dětí

Tímto programem se snažíme budovat základy pro postoje, znalosti a dovednosti životně důležité pro dítě dnešní doby, které se musí vyrovnávat s nároky a problémy současnosti i budoucnosti. Program intenzivně rozvíjí tři klíčové dovednosti, které jsou v dnešní rychle měnící se době obzvlášť potřebné:

• komunikaci
  • kooperaci
  • řešení problémů

Prostřednictvím našeho školního vzdělávacího programu se snažíme připravovat děti na to, aby se v budoucnu aktivně zajímaly o vše nové, uměly se samostatně a efektivně rozhodnout, učení je bavilo a nebylo pro ně spojeno se stresem. Na základě dlouhodobého styku s dítětem i jeho rodiči plní předškolní vzdělávání i úkol diagnostický. A to zejména ve vztahu k dětem se speciálními vzdělávacími potřebami a dětem nadaným. Předškolní vzdělávání poskytuje všem dětem optimální podmínky pro vlastní rozvoj. Dětem, které to potřebují, poskytuje předškolní vzdělávání, na základě znalosti aktuální úrovně rozvoje i dalších rozvojových možností každého dítěte, včasnou speciálně pedagogickou péči, a tím zlepšuje jejich životní i vzdělávací šance.

Mezi hlavní cíle programu patří naučit děti:

• podporovat zdraví a tělesný rozvoj, osobní spokojenost a pohodu
  • přijímat změny a aktivně se s nimi vyrovnávat
  • umět si vybrat, nést za svou volbu odpovědnost
  • rozpoznávat problémy a snažit se je řešit
  • být tvůrčí, mít představivost
  • sdílet odpovědnost a zájem vůči společenství

DĚKUJEME VŠEM RODIČŮM,
kteří již hbitě zaplatili letošní příspěvek na transparentní účet Spolku rodičů

ŠKOLNÍ ŘÁD
v aktuálním znění je k dispozici ke stažení na webových stránkách

ŽÁDOST O UVOLNĚNÍ ŽÁKA